• Ufuk KIRAY

Merve Ünsal Gözüyle Ufuk KIRAY

Ufuk’un fotoğraflarına ilk baktığımda beni şaşırtan, içeriklerini algılayamadan her karenin güzelliğine kapılmamdı; yüzeyselin ötesine geçebilmem için tekrar tekrar bakmam gerekiyordu.

Renklerin birbiriyle olan ilişkisi, kompozisyon, ışık “kusursuz” olsa da, beni çeken başka bir unsurdu sanki, ben bu fotoğrafların naif bir güzelliği olduğunu düşünüyorum, fotoğrafı önemseyen, elindekinin yapabilecekleri kadar yapamayacaklarını da farkında olan birisinin fotoğraflarıydı bunlar. Bu ikilemin bir şekilde aynı karede var olabilmesinin arkasında yatanın Ufuk’un belgelemeyle kurgulamanın arasındaki farkı yok etmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Fotoğrafların her biri sanki bir filmden çıkmışçasına sinematografik, bir hikayenin tek bir anını, adeta bir polaroidi andırıyor.


Bu “ham” estetik aslında tamamen sanatçının görsel anlayışından kaynaklanan bir yanılsama; gerek stüdyoda gerekse stüdyo sonrası kurgulanan bu fotoğraflar, insanoğlunun korkularını, mitlerini, rüyalarını, isteklerini, tutkularını “belge” olarak tanımladığımız bir araçla bize ileterek izleyiciyi şaşırtıyor, korkutuyor, içine çekiyor, arzulatıyor ve itiyor.. Fotoğrafların her biri sanki bir filmden çıkmışçasına sinematografik, bir hikayenin tek bir anını, adeta bir polaroidi andırıyor.

Merve Ünsal / Boltart Editor 2009
4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör