• Ufuk KIRAY

Zipirit Dergi – Ufuk KIRAY Röportajı

1.Ufuk Kıray kimdir?

Kalıbını şekillendirmeye çalışan birisi diyebiliriz, şekillendiğinde içini doldurmaya çabalayan birisi olacağım. Sonrasında da ortayan çıkan şey’e bakarak Ufuk Kıray’ın kim olduğunu anlamaya çalışan birisi olacağım

2.Yaşama bambaşka pencereden bakanların, hele de bunu mizahla birleştirebiliyorlarsa, Harikalar Diyarı’nın sakinleri olduğunu düşünüyorum. Sen de bunlardan birisin bana göre. Tavşan deliğinden ne zaman düştün?

Kaplumbağaya yarışta geçildiğinde, onun açtığı delikten geçmenin pek de uygun bir yol olmadığını düşünmüşümdür.

Şayet dediğin gibi o Diyar’ın sakiniysem bu kendi açtığım delikten düştüğüm için olabilir. Yani umarım öyledir.

3.Sen inanılmaz kareler çekiyorsun, mizahı kattığın çekimlerini çok eğlenceli buluyorum. Ve bu yüzden senin içsel dünyanda olan biteni merak ediyorum. Ufuk Kıray’a yaşam ne hissettiriyor?

Aslında o kareleri inanılsın diye çekiyorum. Yapı itibariyle ve ya buna hayat görüşü ya da felsefesi diyebiliriz; Ben hayatı ciddiye alan birisi değilim, nihayetinde öleceğiz. Yokken var , varken yok oluyorsun ve bu denklemin bi devamı olduğuna da pek inanamıyorum. O yüzden iki yokluk arasındaki var’lığı neden kederle doldurayım.İçsel dünyamda olup bitenler genelde bu düşünce çerçevesinde gerçekleşiyor.

4. Yaşama baktığında, daha fazlasının olduğunu düşündün mü hiç? Daha fazlasının olabileceğini hissettiğin zamanlar oldu mu? Matrix’deymişsin ve Morpheus gelip seni sistemin dışına çıkarıverecekmiş gibi…Senin fotoğraflarında sistemin sorgulamasına göndermeleri görüyorum.

Aslında benim yapmaya çalıştığım biraz Morpheus’u sistemin dışına çıkarmaya benziyor.

5. Çılgın kareler çeken bir sanatçı olarak yaptığın en çılgın şeyi merak ediyorum?

Bu röportajı kuvvetle muhtemel eşim de okuduğu için , direk 6. soruya geçiyorum :)

6. Uzaylıların dünyaya ineceği söyleniyor. Bir uzaylı ile karşılaşsan tepkin ne olurdu, ona ne sorardın?

Onlara hayal kırıklığımı iletirdim sanırım. O ana kadar Dünya dışında akıllı yaşam formlarının bulunduğuna dair inancım olduğunu ama onları gördüğümde bu inancı yitirdiğimi söylerdim. “Biz böyle bir düzenden çıkmaya çalışırken,sizin burada ne işiniz var!”


7. Harikalar Diyarı’na almak istemeyeceğin 3 şey nedir?

Issız bir ada

8. Zipiritin bir felsefesi var, gülmekten delirelim..nasılsa yaşam bir şekilde bizi cinnet noktasına getiriyor, sonra aşıyoruz zihnin sınırlarını…Seni gülmekten delirtecek şey ne olabilir? (Mesela bu soru insanı deli edebilir, gıcık bi soru, kabul ehi J)

Gülmekten delirmek iyiymiş , "Öldüm gülmekten"den daha pozitif en azından. Beni delirtmek isteyen kişilerin eline koz vermemek için bu soruyu es geçmek iyi olacak Gıcık soruya gıcık cevap olarak da adlandırabiliriz tabi parantez içine almak gerekirse:)

9. Yaşamından keyif alıyor musun, cevabın evetse Zipirit okuyucularıyla yolunu paylaş lütfen.

Evet, keyif aldığım söylenebilir. Okuyucularla paylaşmak için yolu düşünürken aklıma sadece Carlito’nun Yolu geldi. Direk filmin linkini paylaşsam, 8. sorudaki gıcıklık performansımı devam ettirmiş olur muyum :)

10. Harikalar Diyarı’nda seninle olmak keyifliydi, Zipirit’te olduğun için de ayrıca çok teşekkürler Ufuk…

Benim düşünceme göre Diyar’ın içindeki insanlar harika olduğu için orası da öyledir. Yoksa Diyar’ın kendisi başlıbaşına öyle değil.Onu harika’laştırdığınız için asıl ben teşekkür ediyorum. Benim içinde keyifliydi …

Melodi Şule Dilmaç / 2012

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör